امروز: چهارشنبه 29 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

سیستم های كنترل بینا

سیستم های كنترل بینادسته: علوم انسانی
بازدید: 24 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 72 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 120

سیستم های كنترل بینا

قیمت فایل فقط 8,000 تومان

خرید

سیستم های كنترل بینا


كلیات

تكنولوژی ماشین بینایی و تصویر برداری دیجیتالی شامل فرآیندهایی است كه نیازمند بكارگیری علوم مختلف مهندسی و نرم افزاری كامپیوتر می باشد. این فرآیند را می توان به چند دسته اصلی تقسیم نمود:

1ـ ایجاد تصویر به شكل دیجیتالی

2ـ بكارگیری تكنیكهای كامپیوتری جهت پردازش و یا اصلاح داده های تصویری

3ـ بررسی و استفاده از نتایج پردازیش برای اهدافی چون هدایت ربات یا كنترل نمودن تجهیزات خودكار، كنترل كیفیت یك فرآیند تولیدی، یا فراهم آوردن اطلاعات جهت تجزیه و تحلیل آماری در یك سیستم تولیدی كامپیوتری (MAC).

قبل از آنكه بتوان هر یك از بخشهای خاص این تكنولوژی را بطور تخصصی بررسی نمود. می بایستی آشنایی كلی با هر یك از اجزاء سیستم پیدا كرد و از اثرات هر بخش بر روی بخش دیگر مطلع بود. ماشین بینایی و تصویربرداری دیجیتالی از موضوعاتی است كه در آینده نزدیك تلاش و تحقق بسیاری از متخصصان را بخود اختصاص خواهد داد.

در طی سه دهة گذشته تكنولوژی بینایی كامپیوتری بطور پراكنده در صنایع فضایی، نظامی و بطور محدود در صنعت بكار برده شده است. جدید بودن تكنولوژی نبودن سیستم مقرون به صرفه در بازار و نبودن متخصصین این رشته باعث شده است تا این تكنولوژی بطور گسترده استفاده نشود. تا مدتی قبل از دوربین ها و سنسورها استفاده شده معمولاً بصورت سفارشی و مخصوص ساخته می شدند  تا بتوانند برای منظور خاصی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین فرآیند ساخت مدارهای مجتمع بسیار بزرگ (VLSI ) آنقدر پیشرفت نكرده بود تا سنسورهای حالت جامد با رزولوشن بالا ساخته شود.

استفاده از سنسورهای ذكر شده مستلزم این بود كه نرم افزار ویژه ای برای آن تهیه شود و معمولاً این نرم افزارها نیز نیاز به كامپیوترهایی با توان پردازش بالا داشتند. علاوه بر همه این مطالب مهندسین مجبور بودند كه آموزشهای لازم را پس از فراغت از تحصیل فراگیرند. زیرا درس ماشین بینایی در سطح آموزشهای متداول مهندسی ( لیسانس) در دانشگاهها و به شكل كلاسیك ارائه نمی شد.

تكنولوژی ماشین بینایی در دهة آینده تاثیر مهمی بر تمامی كارهای صنعتی خواهد گذاشت كه دلیل آن پیشرفتهای تكنولوژی اخیر در زمینه های مرتبط با ماشین بینایی است و این پیشرفتها در حدی است كه از این تكنولوژی هم اكنون حیاتی می باشد.

بطور كلی سه شرط ضروری برای فراگیر شدن یك تكنولوژی جدید عبارت است از :

1ـ وجود سخت افزار اعتماد با قیمت معقول

2ـ وجود متخصصینی كه دانش سخت افزاری و نرم افزاری را در بكارگیری تكنولوژی داشته باشند.

3ـ وجود نیاز یا بروز مشكلی كه نیازمند حل باشد.

امروزه تمامی این شرایط در مورد تكنولوژی ماشین بینایی صادق است. سنسورهای حالت جامد و كامپیوترهای شخصی امروزی به عنوان ابزارهای كارآمد، مطمئن و ارزان برای پردازش تصویر و تصمیم گیری درباره آن موجود می باشد. دانشگاهها ( در امریكا) به تعداد كافی مهندسینی را تربیت می‌كنند كه دانش و مهارت كافی در زمینه ماشین بینایی را دارند و بالاخره به دلیل حفظ استانداردها در سطح ملی نیاز به افزایش بهره‌وری و بهبود كیفیت در امریكا وجود دارد. علاوه بر این، بدلیل مسائلی از قبیل نیاز به بررسی دعاوی صنعتی و نیاز به داشتن اطلاعات كامل از محصول در مراحل مختلف بطوریكه دسترسی به آن مقتدر باشد صنایع تولیدی را وادار می كند تا فرآیند جمع آوری و ذخیرة اطلاعات مربوط به محصول در مراحل مختلف تولید را خودكار نمایند.

در گذشته بسیاری از فرآیندهای تولید بر اساس بكارگیری نیروی انسانی و بینایی وی طراحی شده اند. در این سیستمها بینایی انسان به عنوان جزء لاینفك تواناییهای فرآیند بوده است. ورود رباتها به كارخانجات و حذف نیروی انسانی، ضرورت اضافه نمودن بینایی مصنوعی به سیستم را ایجاب می نماید. جهت بررسی موضوع نیاز به بكارگیری ماشین بینایی بجای بینایی انسان لازم است تا مطالعه دقیق تری صورت گیرد و تواناییهای این دو با هم مقایسه گردند.

فهرست مطالب

فصل اول:

آشنایی با ماشین بینایی و تصویر برداری دیجیتالی

1 كلیات

1ـ1 بینایی و اتوماسیون كارخانه

2ـ1 بینایی انسان در مقابل بینایی ماشین

3ـ1  پارامترهای مقایسه ای

    1ـ3ـ1 تطبیق پذیری

    2ـ3ـ1 تصمیم گیری

    3ـ3ـ1 كیفیت اندازه گیری

    4ـ3ـ1 سرعت واكنش

    5ـ3ـ1 طیف موج واكنش

    6ـ3ـ1 توانایی درك صحنههای دو بعدی و سه بعدی

    7ـ3ـ1 خلاصة‌مقایسه

4ـ1 توجیه اقتصادی

فصل دوم

سیستم بینایی و كنترل

2 كلیات سیستم

1ـ2 تصویرگیری

فهرست مطالب

1ـ1ـ2 نورپردازی

2ـ1ـ2 تشكیل تصویر و متمركز نمودن آن

3ـ1ـ2 شناسایی تصویر

2ـ2 پردازش

3ـ2 خروجی یا نمایش داده های تصویری

فصل سوم

پردازاش تصویر

3 مقدمه

     1ـ3 پیكسل

     2ـ3 پنجره

     3ـ3 مكان پیكسل

4ـ3 مكان پیكسل

5ـ3 خطای كوانتایز كردن

    1ـ5ـ3 خطای اندازه گیری

6ـ3 هیستوگرام

    1ـ6ـ3 ایجاد هیستوگرام

    2ـ6ـ3 مشخصات

7ـ3 سیستمهای رنگی  CMYB و RGB


قیمت فایل فقط 8,000 تومان

خرید

برچسب ها : سیستم های كنترل بینا , سیستم های كنترل بینا , تکنولوژی ماشین بینایی , تصویر برداری دیجیتالی , اصلاح داده تصویری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر